EREDET
A Balaton-felvidék egyik legszebb tája a Káli-medence, ami a Balaton északi partjától 3 km-re terül el. Ezen a festői, védett területen fekszik Kékkút is. Ezt az egyedülálló természeti területet 1997 őszén Nemzeti Parkká nyilvánították, így az itt található források is kiemelt védettséget élveznek. A Káli-medencére jellemző zártsággal sikerült elkerülni az urbanizáció környezetszennyező hatását, így őrizhette meg mai napig természeti kincseit, hagyományait.
Kutatások alapján a medence kialakulásának kezdete a geológiai „óidőre” tehető. A medencét dél felől övező, a Balatontól elválasztó hegyvonulat vörös, durva homokköve hazánk földjének egyik legősibb kőzete, mintegy 250 millió éves. Vulkánok tevékenysége, kontinensek ütközése, hegységek kiemelkedése, tengermedencék születése, jégkori klímaváltozások és karsztvizek munkája alakította mai képére ezt az 53 km2-nyi területet.
A Theodora Calcia természetes ásványvíz tisztaságát és az emberi szervezet számára kedvező összetételét a terület geológiai-hidrogeológiai adottságain túl a környezet érintetlenségének is köszönheti.